Tréningová skupina VP1 je pre plavcov, ktorí patria do výkonnostnej špičky SR. Skupina je väčšinou tvorená majstrami SR, medailistami z majstrovstiev SR a poprípade aj reprezentantmi SR.
Očakávania trénera, resp. klubu na plavcov tejto úrovne sú nasledovné:
V spoločnosti ( škola, rodina, plavecký klub) vystupuješ slušne a skromne. Úspech prijímaš bez arogancie, skôr so skromnosťou a neúspech s dôstojnosťou.
Snažíš sa byť vzorom pre ostatných plavcov Plaveckého klubu Humenné a to nielen z hľadiska športovej výkonnosti.
Uvedomuješ si, že Tvoje športové výsledky sú výsledkom nielen Tvojho úsilia, ale sa na ňom podieľajú aj Tvoji rodičia, a hlavne plavecký klub, ktorý vytvoril a neustále sa snaží vytvárať podmienky pre Tvoj osobnostný aj výkonnostný rast.
Chceš dosiahnuť svoj najvyšší možný plavecký potenciál v podmienkach Plaveckého klubu. Veríš, že aj plavecký klub má snahu, aby si dosiahol svoje maximum. Nehľadáš chyby v klube, skôr využívaš pozitíva klubu vo svoj prospech.
Vieš, že na to, aby si dosiahol svoje maximum, sústavný a poctivý tréning je nevyhnutný.
Zvládnutie náročných tréningov buduje tvoju sebadôveru vo vlastné sily. Počas tréningu si sústredený (á) na seba a nevyhľadávaš možnosti na diskusie, vtipkovanie a pod.
Vieš, že počas tréningového procesu, ako aj počas rôznych akcií organizovaných plaveckým klubom, prejavy náklonnosti intímneho charakteru medzi členmi družstva založené na iných vzťahoch, ako je priateľstvo, sú neprípustné.
Ak tréner rozpráva o tvojich rezervách, poprípade nedostatkoch, chápeš to ako stimuláciu pre tvoje zlepšenie.
Si dobre organizovaný študent dávajúci pozor na vyučovaní tak, aby si minimalizoval čas domáceho štúdia a tak si vytváraš podmienky pre dostatočnú dochádzku na tréning (cez 90%).
Ak hore uvedené očakávania sú ti nie „cudzie“, bude pre Teba jednoduché dodržiavať nasledovné pravidlá:
- Príď do budovy plavárne cca 15 minút pred začiatkom tréningu.
- V šatni sa rýchlo prezleč, aby si bol čo najskôr na bazéne.
- Ak je potrebné, iniciatívne sa zúčastni naťahovania dráh
- Začni rozplávanie vo vode na pokyn trénera čo najskôr.
- Nekráčaj po dne bazénu a nezastavuj v strede bazéna.
- Snaž sa vykonávať každú obrátku správne a rýchlo. Nepoužívaj obrátky ako prostriedok na oddych.
- Dodržuj predpísanú intenzitu plávania.
- Počúvaj a nezabávaj ostatných plavcov v čase keď hovorí tréner.
- V prestávkach medzi plávanými úsekmi oddychuj a koncentruj sa na nasledujúci úsek, alebo sériu, vykonávaj strečing a sleduj stopky aby si nezmeškal štart a občas si zmeraj pulzovú frekvenciu. Nezabávaj a nevyrušuj ostatných plavcov žiadnym spôsobom.
Dôsledky nedodržovania pravidiel správania.
Plavci, ktorí budú opakovane porušovať uvedené pravidlá a očakávania bez viditeľnej snahy o zlepšenie, budú najskôr vylučovaní z tréningov a neskôr budú vylúčení aj zo skupiny VP1, bez ohľadu na dosahovanú výkonnosť.
A. Priebeh zlepšovania výkonnosti mladých plavcov a reakcie rodičov
Zlepšovanie výkonnosti detí nie je lineárny proces.
Štúdia vykonaná Swimming asociáciou použijúc rebríčky 100 najlepších výkonov pre každú vekovú skupinu zistila, že iba 10% plavcov z rebríčka v skupine 10 ročných, si udržala pozície v prvej stovke keď mali 18 rokov.
Naopak, iba polovica plavcov z prvej stovky rebríčka najlepších výkonov vo veku 18 rokov, bola niekedy v rebríčkoch keď boli mladší.
„Tí ktorí vyhrávajú preteky ako 10 roční pravdepodobne nebudú vyhrávať preteky keď budú mať 20 rokov“ – hovorí John Leonard výkonný riaditeľ americkej asociácie trénerov. Tento fakt je zrejmý pre trénerov, ale v mnohých prípadoch nie pre rodičov. Toto vedie k hádkam a napätiu medzi rodičmi a trénermi. Keď sa mladý plavec začne prepadať v národných, regionálnych, alebo dokonca v lokálnych rebríčkoch, rodičia hľadajú svoje vlastné riešenia ako zastaviť stagnáciu, alebo pokles výkonnosti u svojho dieťaťa.
Sue Anderson, bývalá svetová rekordérka a jedna z koordinátorov rozvoja plávania v USA bola svedkom scenára, ktorý sa opakoval veľa krát, keď bola hlavným trénerom v PK New Jersey.
Títo nátlakoví rodičia ako ich Sue nazýva, začínajú svoje deti organizovať takým spôsobom, že zabezpečia extra tréningy (u iných trénerov) a preteky, ktoré sú mimo plánu vlastného klubu.
Keď však očakávania rodičov aj napriek tomu stále nie sú naplnené, rodičia obvinia trénera, ktorý je väčšinou bezbranný, lebo nikto nevie s istotou povedať, prečo sa mladí talentovaní plavci prestanú zlepšovať. Môže ísť aj o chybu trénera, ale rovnako pravdepodobné môže byť, že sa jedná o plavca, ktorý fyzicky dospel príliš skoro, alebo problém môže byť v zlom duševnom rozpoložení z dôvodu rodičovského nátlaku a množstva ďalších špecifických dôvodov.
Takýto plavec obvykle prestúpi do iného klubu, čo je často prvá zmena v rade ďalších zmien. Čo si rodičia myslia je, že pomôžu svojim deťom zvýšeným nátlakom, hovorí Sue Anderson. Mnohé z týchto detí sú úspešné ako 10 až 12 ročné, ale potom postupne prestanú plniť očakávania svojich rodičov a z plávania odchádzajú.